فکـر بـرتـر , کیفیت بـرتـرPars Ethylene Kish CO. - logo لوله پلی اتیلن,اتصالات پلی اتیلن و منهول پلی اتیلن پارس اتیلن کیش سازگار با محیط زیست.::.با پارس اتیلن کیش کیفیت را تجربه کنید.::.لوله های کاروگیت پارس اتیلن کیش، تحت لیسانس DROSSBACH آلمان تولید میگردد.::.شرکت پارس اتیلن کیش هیچ نماینده ای در سطح ایران ندارد و فروش لوله و اتصالات پلی اتیلن از طریق دفتر مرکزی با ارائه گواهینامه معتبر انجام میپذیرد

آب، محيط زيست

فعاليت‌هاي مربوط به توسعه منابع آب تغييراتي را در محيط زيست بدنبال دارد . اثرات زيست محيطي سيستم‌هاي توسعه منابع آب ، در ضمن مفيد بودن مي‌تواند مضر هم باشند . براي مثال مخازن سد ها اغلب بخش‌هائي از بستر سيل گير رودخانه و نيز حوزه آبريز را تخريب مي‌نمايند درحاليكه از طرف ديگر درياچه‌اي بوجود مي‌آورند و به اين ترتيب بعضي از خصوصيات زيست محيطي و اكولوژي اين رودخانه‌ها در حوزه‌هاي آبريز از دست ميرود .

افزايش دماي زمين به اين معني است كه سطح آب دريا بالا خواهد رفت و مناطق ساحلي و روخانه‌ها را غرقاب خواهد كرد و زندگي بيش از 100ميليون جمعيت را به مخاطره خواهد انداخت . گذشته از آن الگوي بارندگي ها بي ترديد تغيير كرده و كشاورزي مختل مي‌شود ، همچنين اين تغيير الگو باعث ميشود كه طوفان‌ها و گردبادها ، پرقدرت تر شده و موجب جاري شدن سيل شود .محیط زیست , آب
همينطور امكان دارد كه نواحي گرم و خشك جهان كوچك تر شوند و آز آنجا كه اين دگرگوني ها سريع خواهد بود ، اكوسيستم هاي طبيعي يعني زمين‌هاي مرطوب يا زمين‌هاي هموار و اصولا جانوران و گياهاني كه به زندگي در شرايط آب و هوائي معين خو گرفته اند ناگهان خود را با اوضاع متفاوت مواجه خواهند ديد و همين مسئله باعث نابودي و انقراض بسياري ازاين گونه هاي جانوري و گياهي خواهد شد .

تخريب جزاير مرجاني ، صيد بي رويه ماهي و آلودگي اقيانوس‌ها ، فجايعي ساخته و پرداخته دست بشر است . مواد نفتي ، فاضلاب و رسوبات مواد شيميائي ، كودهائي كه به‌ درون دريا ميريزند بدون شك ماهي ها و پرندگان دريائي را بيمار مي‌سازد و مواد ناشي از پسماندها موجب رشد خزه هاي دريائي شده درنتيجه باعث نابودي حيات دريائي مي‌گردد. از طرف ديگر آلودگي آب‌هاي زير زميني ناشي از نشت و نفوذ شيرابه در جايگاه‌هاي دفن زباله ، از معضلات عمده‌اي است كه مسائل بهداشتي زيست محيطي عديده اي را ايجاد نموده است . در اثر فعل و انفعالات و واكنش‌هاي مختلف در درون گودال‌ها و انبار‌هاي زباله و نزديك بودن سطح بسته گودال‌ها به آبهاي زير زميني ، شيرابه به سهولت در اين آبها نفوذ كرده و هرگونه مصارف آني آب را غير ممكن مي‌سازد . اين مسئله از آن جهت اهميت بيشتري مي‌يابد كه جدا سازي مواد سمي ، صنعتي و بيماري زا‌ي مراكز بهداشتي درماني ، از زوايد شهري انجام مي‌شود و مراكز دفع زباله ، پذيراي هرگونه زوايدي مي‌باشند . بطوري كه اين مواد با ايجاد تغييرات نامطلوب در خواص فيزيكي و شيميائي و بيولوژيكي كيفيت آب را پائين مي‌آورند . و گاهي نيز آلودگي ها زوال پذيرند و به آساني تجزيه و تقليل داده مي‌شوند مانند مواد زائي كشاورزي ، حيواني و … بعض زباله‌ها به آساني يا هرگز تجزيه نمي‌شوند و انحطاط پذيرند مانند جيوه ، سرب ، پلاستيك ، و…كه بايد حتي المقدور از انداختن يا ريختن آنها در آب جلوگيري شود . زيرا وجود اين عناصر در آب آشاميدني به اندازه بالاتراز حد مجاز تاثير مخربي بر سلامت انسان مي‌گذارند و آب را به منشاء بيماري‌هاي گوناگون مبدل مي‌سازند .

مقادير غير مجاز پلاستيك باعث بروز بسياري از اختلالات ژنتيكي و سرطان پوست مي‌شود. موجودات ذره‌ بيني مانند ميكروب ها،قارچ ها و … باعث بروز انواع بيماري هاي انساني شده و بهداشت آب را به خطر مي‌اندازند . بعضي از جلبكها ، نوعي مواد سمي توليد مي‌كنند كه هم باعث بيماري شده و هم تاسيسات و فرايند تصفيه را دچار اشكال مي‌كنند . شهر نشيني و فعاليت هاي صنعتي و كشاورزي زمينه بسيار مساعدي براي رشد و انتقال آلودگي ها از طريق آب بوجود آورده است .
اگر فرض شود كه هر متر مكعب آب آلوده مي تواند تا 40 متر مكعب آب سالم را آلوده سازد مجموعه پساب هائيكه هر روز توليد مي شود تهديدي بسيار جدي براي منابع آب خواهد بود . به گزارش سازمان بهداشت جهاني تقريبآ از هر سه نفري كه در كشورهاي در حال توسعه زندگي مي كنند يكنفر آب آشاميدني سالم در دسترس ندارند . هر سال سه ميليون كودك زير 10 سال بعلت كمبود آب سالم و امكانات بهداشتي از از بين ميروند .
در كشورهاي جهان سوم 80 درصد كل بيماريها مربوط به مصرف آب آلوده است كه 33 درصد كل مرگ ومير در اين كشورها ، باعث مي شود ، يعني در واقع 25 هزار نفر در روز بدليل استفاده از آب آلوده از بين ميروند . اين سناريو تيره و غم افزا ممكن است موجب شود كه دولت هاي جهاني به خود آمده و دست به اقدامات جدي بزنند . زيرا به رغم همه اين دشواريها تا حدودي جا براي اميدواري هست و به كمك اقدامات مناسب و عزم و اراده لازم براي بكار گرفتن آنها مي‌توان از روند نابودي منابع آب كاست و يا آنرا متوقف نمود .
از طرفي پيشگيري از آلوده سازي آب يكي از راه‌هاي علمي و با صرفه است ، موفقيت اين امر در گروه يك عزم ملي و فرا گير است . ايجاد اهرم هاي قوي قانوني ، استحكام و قاطعيت در برخورد با آلوده كنندگان منابع آب و پيامدهاي ناشي از آلودگي آن براي افزايش آگاهي عمومي از جمله مواردي است كه بايد در سطح جهاني به آن توجه اكيد مبذول شود و كشورهاي مختلف با توجه به شرايط اجتماعي، صنعتي و كشاورزي و انواع آلاينده‌ها و پساب هاي ناشي از فعاليت هاي انساني ، استانداردهاي خاصي براي خود تهيه كرده‌اند و بسياري از عوامل تشكيل دهنده اين استانداردها در سطح جهاني يكسان و مشابه است . بنابراين كشورهاي درحال توسعه نيز بايد در جهت رفع مشكلات زيست محيطي و حفظ بهداشت جامعه خود بكوشند و از اين استانداردها بهره گيري نمايند .

منبع : وبلاگ فرایند‌های تصفیه آب و فاضلاب

مقاله آب , محیط زیست را از اینجا دانلود نمائید »

°مطلب به دو فرمت PDF و HTML در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است که برای استفاده از نسخه PDF نرم‌افزار Acrobat Reader را نیاز خواهید داشت.

پارس اتیلن کیش دوستدار محیط زیست